Keramická dlažba je ideálnou voľbou do vašej domácnosti

Zaujíma vás aké výhody má keramická dlažba oproti iným podlahovým krytinám?

Keramická dlažba je často vyhľadávaným povrchom podláh v interiéri aj v exteriéri. Pre jej skvelé vlastnosti sa používa nielen v domácnostiach, ale aj na verejných priestranstvách. Plní výtvarno-estetickú funkciu a dotvára atmosféru priestoru.

AKO SA VYRÁBA?

Keramická dlažba sa vyrába vypaľovaním pri vysokých teplotách, z kaolínov, ílov, živcov a ďalších iných prísad. Rozdiel je tiež v glazovanej a v neglazovanej dlažbe. Neglazovanú dlažbu tvorí jedna vrstva – preto je po celom priereze z rovnakého materiálu. Glazovaná dlažba sa skladá z dlaždice a glazúry.

AKÉ SÚ FAREBNÉ MOŽNOSTI?

Najčastejšie si zákazníci vyberajú z dvoch hlavných možností. Buď siahajú po prírodných farbách a dlažbách pripomínajúcich piesok, kameň, drevo či zem alebo si volia odvážnejšie farebné riešenia, ktoré priestor zvýraznia. Netreba sa báť ani smelších farebných kombinácii, ale je potrebné ich dobre zvážiť, pretože farby dokážu ovyplyvňovať psychiku človeka.

Výber farebných tónov by mal súvisieť s charakterom miestnosti aj s pôsobením na človeka. Dlažba by nemala pôsobiť v priestore dominantne, preto je dobré nechať si poradiť od architekta, ktorý dokáže presne určiť správny odtieň a sýtosť farby. Použitím rôznych farebných kombinácií a rôznych formátov dlažby môžete docieliť rôzne efekty. Priestor sa vám vďaka dlažbe môže rozdeliť na niekoľko menších zón alebo môže oživiť jednotvárnu plochu.

Ak položíte dlažbu diagonálne, opticky rozšírite malý priestor. Ak túžite po niečom elegantnom, ale zároveň aj trochu nápaditom, môžete do dlažby zakomponovať mozaiku. Ozdobné časti zakomponované do dlažby môžu vytvoriť rustikálny efekt alebo vymedziť rôzne funkčné plochy. Zaujímavý efekt docielite aj kombináciou matnej a lesklej dlažby.

VYUŽITIE KERAMICKEJ DLAŽBY

Keramická dlažba je vhodná do každej izby v dome. Najviac využívaná je najmä vo vstupných priestoroch, na chodbách, v kúpeľniach, kuchyňách a na terasách, teda všade tam, kde je podlaha mechanicky namáhaná.

Už dávno neplatí, že dlažba je studená. Optický chlad dokážete ľahko odstrániť teplejším farebným odtieňom a skutočný chlad prostredníctvom podlahového kúrenia.

Vďaka podlahovému kúreniu sa keramická dlažba začala čoraz častejšie používať aj v priestoroch obývacích priestorov a v spálňach. 

VÝHODY A VLASTNOSTI KERAMICKEJ DLAŽBY

Čo sa týka využiteľnosti, keramická dlažba sa vďaka svojim technickým a estetickým vlastnostiam nikdy neocitne v ústraní. Vyniká dlhou životnosťou, jednoduchou údržbou, odolnosťou voči vode a chemikáliám. Navyše je vhodná do domácnosti alergikov, keďže znižuje tvorbu prachu, peľu a roztočov.

Pri keramickej dlažbe sú dôležité tieto parametre: nasiakavosť, mrazuvzdornosť, odolnosť voči oteru, protišmykovosť a chemické vlastnosti. Všetky tieto vlastnosti súvisia s technológiou výroby. Vo všeobecnosti platí, že dlažba je ekologický materiál, ktorý do prostredia neuvoľňuje škodliviny.

Nasiakavosť a mrazuvzdornosť sú na dlažbe označené snehovou vločkou. Nasiakavosť sa uvádza v percentách. Ak vyberáte dlažbu do exteriéru, jej nasiakavosť by mala byť do 0,5 %. Keramické dlažby s nasiakavosťou väčšou ako 0,5 % sú vhodné len do interiéru.

Oteruvzdornosť, ktorá je označená ako PEI, je na škále od 1 do 5. Čím vyššie je toto číslo, tým je dlažba odolnejšia voči mechanickému opotrebovaniu. Dlažbu so stupňom PEI 5 by ste mali voliť najmä do vstupných priestorov. Do ostatných stačí keramická dlažba so stupňom PEI 3.

Protišmykovosť dlažby je dôležité si všímať najmä tedy, ak vyberáte dlažbu do priestorov, kde je možné pošmyknutie sa na mokrej ploche. Ide najmä o kúpeľne, toalety, schodisko, okolie bazéna a ďalšie. Trieda protišmykovosti sa udáva v hodnotách R 1 až R13, pričom najväčší protišmyk je R13. Pre plochy, kde sa chodí naboso, sú triedy tri: A, B a C, pričom C je najväčší protišmyk.

ÚDRŽBA KERAMICKEJ DLAŽBY

 Keramika je trvanlivý materiál, ktorý vydrží naozaj veľa a udržiava sa veľmi jednoducho. Mnoho ľudí však správnu údržbu keramickej dlažby podceňuje. Považujú kvalitné certifikované čistiace prostriedky za drahé a zbytočné. Pravda je však taká, že by ste na nich určite nemali šetriť.

Tak ako aj na iných typoch podlahy, aj na keramickej dlažbe sa usadzuje špina. Najčastejším problémom býva silikátový film. Ten sa vytvára pri zašpárovaní dlažby a následnom zlom vyčistení plôch. Na odstránenie silikátového filmu je ideálnym prostriedkom FAP Clean 1, ale niekedy stačí aj 5 % roztok octu a opláchnutie čistou vodou.

Na bežnú údržbu je dobrý prípravok FAP clean 2 alebo FILA CLEANER. Pri väčšom znečistení je dobré použiť čistiaci prípravok FILA PS/87, ktorý je potrebné zriediť podľa rozsahu znečistenia, naniesť na podlahu a po krátkom pôsobení opláchnuť vodou a utrieť do sucha.

Na odstránenie škvŕn je ideálny FILA PS 87. Pre štruktúrované dlažby je najvhodnejší neriedený FILAJET, ktorou sa zaplnia drobné nerovnosti na povrchu.

Ak si nie ste istí, čo použiť na vyčistenie keramickej dlažby, informujte sa priamo u predajcu a ten vám rád poskytne profesionálne rady, prípadne vám priamo ponúkne čistiaci prostriedok, ktorý potrebujete.

NA ČO MYSLIEŤ PRED NÁKUPOM?

Keď ste sa už rozhodli pre rozmer, tvar a farbu dlažby, je potrebné porozmýšľať nad tým, aké množstvo dlažby potrebujete kúpiť. Starostlivo premerajte priestor, do ktorého budete dlažbu klásť a k výslednému množstvu prirátajte 10 – 15 % dlažby. Je lepšie mať rezervu, pretože pri kladení podlahy môže dôjsť k poškodeniu alebo iným nepríjemnostiam. Ak budete chcieť dlažbu dodatočne doobjednať môže sa stať, že už sa viac nebude vyrábať alebo že nedostanete rovnaký farebný odtieň či presný rozmer a povrchovú úpravu, akú potrebujete.

Ak ešte stále váhate, akú dlažbu si zvoliť, vedzte, že keramická dlažba je materiál preverený časom tak ako žiaden iný. Hodí sa do interiérov i exteriérov do súkromných i komerčných priestorov. Vďaka súčasným technológiám výroby dlažby je možné vyrobiť také dlažby, ktoré sú na nerozoznanie od kameňa či dreva. Preto je možné ich použiť aj na miestach, kde to v minulosti z estetických dôvodov možné nebolo. Dlažba sa dá v súčasnosti použiť v klasických priestoroch, ale vhodná je aj pre tie najmodernejšie dizajnérske riešenia.

 

(IP)

Za účelom analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.